Melek Yaşam Teoloji Bölümüne hoş geldiniz Tanıklıklar Meleklerle yaşam alanındadır

Bu Hizmet sizlere Pastör Randy Cihan Bektaşın Hazırladığı Meleklerle yaşam Tanıklıklar kitabından alıntı olarak sunulmuştur

MELEKLERLE YASAMAK VE TANIKLIKLAR

Araştırmacı Yazar Pastör Randy Cihan Bektaş

 

Kitap Tasarımı Doğan Sanlı Ihkın

 Design Studio İstanbul Firuzköy 

 

 

 Kaynak:Tüm inançların temelinde melek anlayışı vardır önemli olan melekleri hayatınıza çağırmaktır.

Zerdüştlük , Paganizim, Şamanizim, Budizm . Satanizm, Musevilikte, Kabala kitabı, Hristiyanlık, İslam ve bir çok kabile inancında melekler vardır 

Bu kitap 500 tane meleği Alfabatik olarak size sunmaktır ve çağırma metotları ile şimdiden ilginiz için teşekkürler.

Giriş

Giriş Tüm inançların temelinde melek anlayışı vardır önemli olan melekleri hayatınıza çağırmaktır. Zerdüştlük inancında olsun, Paganizimde olsun, Şamanizimde, Budizmde ve bir çok felsefede melek anlayışı vardır. Satanizmde, Musevilikte, Kabala kitabında, Hristiyanlıkta, İslamda ve bir çok kabile inancında melekler vardır. Meleklerle iletişim kurduğumuzda hemen cevap alacağımız, her türlü isteğimizin yerine getirileceği (bu istek çok basit de olsa) sonsuz yardım elinin uzatılacağını ifade eden bir başucu kitabı “Meleklerle Yaşamak”. Yardım istemek, meleklerin işaretleri, meleklerini duymak ve görmek, melekler ve yaşamınızın amacı, melekler ve sağlık, başmelek Mikail ve diğer başmelekler ve hizmet melekleriniz ve koruyucu meleğinizi hayatınıza davet etmek önemlidir. Hazırladığım bu kitap koruyucu meleğinizi hayatınıza davet ettikten sonra nasıl değişeceğinizi gösterecek. Bazen bazı insanlar sihir büyü ve olumsuz enerjileri kullanırken Melekler sizlere yol gösterecek bu kitabı okuduktan sonra hangi meleği çağıracağınızı ve sizi nasıl şekillendiriceğini görüceksiniz . ‘Ruhsal Arınma’, ‘Bereket’, ‘İş’, ‘Çocuklar’, ‘İlişkiler’, ‘Aşk’, ‘Affetmek’ ‘Sağlık ve şifa vermek’, ‘Enerjimizi yüksek tutmak’. Yaşadığımız, çalıştığımız mekanları arındırmak konusunda melekler sizlere yardımcı olacak. Bir çok melek koçları var yer yüzünde.

Ben protestan kilisesi ruhani lideri olarak arınma ve arındırma konusunda ruhsal anlamda sizlere destek vermeye devam edeceğim. İçinizdeki o güzel enerjiyi dışarı vuracağız beraberce. Bir gün herkese diyeceksiniz ki; evet ben değiştim çünkü kutsal hazineye sahibim, kendimle barışığım. Tüm olumsuzluklar benden, işlerimden, ailemden, çocuklarımdan uzaklaştı. Ya da biliyor musunuz güzel bir aşk hayatım var. Ben olduğum gibi geldim. Yaradana sığındım ve affetmeyi öğrendim melekler sayesinde diyeceksiniz.

Meleklerle YAŞAM VE TEOLOJİ ALANINA HOŞ GELDİNİZ

Koruyucu Melek Çağırma Ritüelleri “Invocation(çağırım)” sözcüğü Latince advoco kelimesinden türetilmiştir ve advoco “summon (çağırma)” anlamına gelir. Bir çağırım seans’ genellikle bir ilahi varliğı, bir meleği ya da bir spiritüel gücü çağırmak için uygulanır. Bu ek bölümde koruyucu melekleriyle irtibata geçen insanların faydalı bulduğu dört çağırım bulunuyor. Bu çağırım seanslarını uygulamak için hem zamana hem de özel bir yere ihtiyacınız olacak. Ben mümkünse bu çalışmayı açık havada yapmayı tercih ediyorum fakat hava koşulları ve özel hayat mevzusu doğal olarak kapalı bir yerde çalışmayı zorunlu kılıyor.

Eğer çağırımınızı kapalı bir yerde yapıyorsanız yarım saat boyunca rahatsız edilmeyeceğinizden emin olmalısınız. Ben çalışmam sekteye uğramasın diye telefonumu da kapatmayı tercih ediyorum. Ayrıca yine her türden sihir çalşmalarını da evde yalnızken yapmayı yeğliyorum.

Ancak bu sizin için mümkün değilse evin diğer sakinlerine bir süre rahatsız edilmek istemediğinizi söyleyin ki çağırımın tam ortasında rastgele odaya girip çalışmanızı bölmesinler. Yine bu çağırımı yapmak için özel bir mekan da seçmeniz gerekecek. Yarı çapı beş altı adımlık “sihirli bir daire” oluşturmakla işe başlayın. Ben ritüellerimi kapalı yerde gerçekleştirirken yuvarlak bir kilim kullanırım. Bir başka seçenek de kalın bir iple daire oluşturmaktır. Açık alandaysam da bazen bu daire için çakıl taşlarından faydalanırım.

Sıklıkla da içerisinde uygulamamı yapacak olduğum daireyi imgeleyerek özel yerimi oluştururum.

Eğer mümkünse çağırımdan önce sakince bir banyo yapın ve temiz, rahat kıyafetler giyin. Böylece çağırım deneyiminiz normal ve rutin aktivitelerden bir şekilde ayrılmış olacaktır. Banyom sırasında yavaş yavaş yıkanıp sakinleşirken çağırımım hakkında düşünürüm. Bu hem kendimce bir öngörü hissi doğurur hem de bu çağırımın bana getireceğini umduklarımla ilgili düşünme fırsatı verir. Çağırım Bir Sihirli çemberinize adım atın ve tam merkez noktasında durun. Doğu yönüne bakarak gözlerinizi kapayın ve Başmelek Raphael’in tam önünüzde durduğunu görselleştirin. Onu elinde bir asa ve bir balık olan bir gezgin gibi “görebilirsiniz.” Onu bir figürden ziyade bir enerji olarak algılayabilirsiniz. Raphael’i nasıl görselleştirdiğiniz, bir farklılık yaratmaz; ne görüyor ya da hissediyorsanız, o sizin için doğru olandır. Raphael’i tam karşınızda sezinlediğinizde onunla konuşun. Ben yüksek sesle konuşmayı tercih ederim ancak koşullara bağlı olarak zihninizden bir konuşma yapmak da isteyebilirsiniz. Ona şöyle seslenebilirsiniz: “Başmelek Raphael, desteğin ve koruman için teşekkür ederim. Burada benimle olduğun için, rehberliğin ve verdiğin şifa için şükre200 diyorum. Teşekkür ediyorum.” Gözleriniz hala kapalı bir biçimde yüzünüzü güneye çevirerek Başmelek Michael’i görselleştirin. Ben onu üzerinde zırhıyla, bir ayağını bir ejderhanın üzerine koymuş uzun boylu bir adam şeklinde imgelerim. Bu Başmelek Michael’in yıllar boyunca gördüğüm çizimlerinin bileşiminden oluşturduğum bir imgedir; elbette siz onu kendi istediğiniz gibi görselleştirebilirsiniz. Yine Başmelek Michael’in de varlığını sezdiğinizde onunla konuşun. Şöyle söyleyebilirsiniz: “Başmelek Michael, desteğin ve koruman için teşekkür ederim. İhtiyacım olduğunda bana direnç ve cesaret verdiğin için teşekkür ederim. Yardımın için şükrediyorum. Teşekkür ediyorum.” Yüzünüze batıya çevirin. Başmelek Gabriel’i olabildiğince berrak şekilde görselleştirin. İmgeleminizde her ne oluşuyorsa o sizin için doğru olandır. Gabriel’le konuşun: “Başmelek Gabriel, nezaketin ve özverin için teşekkür ederim. Tanrı’nın elçisi olduğun için ve tüm yardım ve desteğin için teşekkürler. Sana minnettarım. Teşekkür ediyorum.” Yüzünüzü doğuya dönün. Bu defa önünüzde Başmelek Uriel’in olduğunu görselleştirin. Zihninizde bir imge oluştuğunda onunla konuşun: “Başmelek Uriel tüm yardımların ve desteğin için minnettarım. Bana yepyeni fikirler verdiğin ve kavrayış kazandırdığın için teşekkür ederim. Değişimler yapmaya isteksiz olduğumda beni zorladığın için minnettarım.

Teşekkür ediyorum.” Yüzünüzü yeniden Başmelek Raphael’e dönün. Şimdi dört tarafınız tamamen dört mühim başmelekle çevrili bir biçimde, bir çemberin ortasındasınız. Güvendesiniz ve koruma altındasınız. Şimdi dilediğiniz her şeyi Yaradan’ın hizmetlisi olan bu meleklerden rica edebilir, bu özel çağırımda kendi koruyucu meleğinizle iletişime geçmeyi dileyebilirsiniz. Bağlantıya geçmek istediğiniz ihtiycınız ya da arzunuzu düşünün ve sonra koruyucu meleğinizden kendisini size tanıtmasını isteyin. Bunu doğrudan da sorabilirsiniz, evrensel güç olan Yaradan’dan da rica edebilirsiniz. Şöyle demeyi deneyin: “Bana rehberliğini sunduğun, yardım ettiğin ve hayatım boyunca beni desteklediğin için teşekkürler (koruyucu meleğinizin ismi). Sana daha önce teşekkür etmemiş olabilirim fakat benim için tüm yaptıkların karşısında minnettarım. Lütfen kendini bana bilinir kıl, çünkü ben seninle daha derin bir bağ kurmak istiyorum. Bu bağ benim kişisel gelişimime hem ruhani olarak hem de zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak yardımcı olacak. Yeniden teşekkür ediyorum.” Altmış saniye kadar sessiz kalın. Bir anlığına koruyucu meleğinizi işitebilirsiniz. Bu iletişim, düşünceler ve zihnin iç görüleri marifetiyle deneyimlenecektir. Koruyucu meleğinizle iletişiminizi dilediğiniz kadar sürdürün. Onu bir anda işitemezseniz kaygılanmanıza gerek yok. Bu çağırım koruyucu meleğinizle daha yakın, daha kişisel bir ilişki kuracak ve doğru zaman geldiğinde onu işiteceksiniz. Cevaben yaşadığınız deneyim ne olursa olsun koruyucu meleğinize bir kez daha teşekkür edin. Başmelek Raphael’i imgeleyerek ona yardımı ve koruması için teşekkür edin. Hoşça kal deyin ve 201 aynısını Başmelek Michael, Gabriel ve Uriel için de yapın. Hazır hissettiğinizde gözlerinizi açın ve sihirli çemberden çıkmadan önce etrafınıza alışmak için birkaç saniye bekleyin. Sonrasında hafif bir şeyler yiyip içerek güne devam edin. Koruyucu meleğinizle bağ kurduğunuz zaman itibariyle artık bu ritüeli bir daha tekrarlamanıza gerek kalmayacaktır, çünkü koruyucu meleğiniz ona ihtiyacınız olduğunda size gelecektir. Ancak bazı kişiler bu ritüelden öyle hoşlanırlar ki düzenli tekrar etmek isterler. Bu da onlara koruyucu meleklerinin yanı sıra dört önemli başmelekle de iletişim kurma imkanı verir. Çağırım İki Sihirli çemberinizin merkezine bir masa ve sandalye yerleştirin. Dilerseniz çağırımınıza dört başmeleği görselleştirerek de başlayabilirsiniz. Ben bu çağırımı sadece melek iletişimi için bir imkan oluşturması bakımından değil, başmeleklerin varlığının yarattığı korunma hissinden dolayı da seviyorum. Ancak bu çağırımda başmelekleri davet etmek özellikle gerekli değildir.

Sandalyeye oturun ve koruyucu meleğinize bir mektup yazın. Yaradan ve koruyucu meleğiniz dışında bu mektubu kimse görmeyecek, bu yüzden dilediğinizi yazabilirsiniz. Meleğinize geçmişteki yardımı ve desteği için teşekkür edebilirsiniz. Onunla iletişim kurma arzunuzu ifade edebilir ve nedenlerini sıralayabilirsiniz. Geçmişte kendisiyle iletişime geçemediğiniz için yaşadığınız yılgınlığı ifade edebilirsiniz. Mektubunuzu içten, samimi ve dürüstçe yazmalısınız. Mektubunuzu zamanı dilediğiniz gibi kullanarak yazın ancak bahsetmek istediğiniz herhangi bir konuyu atlarsanız da endişelenmeyin. Bir başka mektup yazabilir ya da daha sonraki iletişiminizde görüşebilirsiniz. Mektubu bitirdiğinizde imzalayın ve bir zarfa koyun. Zarfı sağ elinizin avuç içine koyun ve bu elinizi de yine yukarıya açık biçimde sol elinizin avuç içine serbestçe bırakın. Sol elinizin başparmağıyla da mektubu tutun. Gözlerinizi kapayıp ve koruyucu meleğinizi davet edin. Koruyucu meleğinizin zihninize düşünceler yerleştirmeyi için altmış saniye kadar bekleyin. Daha önceki çağırımda olduğu gibi burada da iletişim, hemen de sağlanabilir, birkaç gün de sürebilir. İletişim kurulduysa koruyucu meleğinizle görüşmenizin keyfini çıkarabilirsiniz. Görüşme bittiğinde ya da iletişim için yeterli süre tanınmış olduğunda koruyucu meleğinize teşekkür edin.

Hazır hissettiğinizde gözlerinizi açın. Eğer başmelekleri de çağırmışsanız onlara da yardımları için teşekkür edin. Sihirli çemberden ayrılın. Bu çağırım burada bitmiyor, hala koruyucu meleğinize yazdığınız ve evrene gönderilmeyi bekleyen bir mektubunuz var. Bu gönderimi mektubu yakıp, dumanının Göğe yükselmesini izleyerek yapabilirsiniz. Mektubu başka bir odada güvenli bir biçimde yakabilirsiniz. Mektup alev aldıkça mesajınızın koruyucu meleğinize ulaştığını imgeleyin. Mektup ve içindekiler yanıp bittiğinde koruyucu meleğinize yardımı için teşekkür edin ve gününüze devam edin. 202 Çağırım Üç Bir sandalyeye oturun ve ayaklarınızı yere düz basıp, ellerinizi kucağınızda serbestçe bırakın. Gözlerinizi kapatıp derin derin ve yavaş yavaş üç kez soluk alıp verin. Her soluk alışınızda içeriye “rahatlamanm girdiğini,” her soluk verişinizde “gerginliğin ve stresin çıktığını” düşünün. Yavaş ve derin nefesler almaya devam edin ve ayak parmaklarınızdan başlayarak başınızın üstüne kadar tüm vücudunuzun kaslarını bilinçli bir biçimde gevşetin. Bunu yaptıktan sonra bedeninizi yeniden zihinsel olarak tarayın ve tamamen gevşemiş olduğunuzdan emin olun. Hala gergin olan alanlara yoğunlaşıp tamamen serbest kalmalarına izin verin. Tamamen rahat ve serbest hissettiğinizde yeniden nefes alıp verişinize odaklanın. Her soluk alışınızda ilahi enerjiyi içinize çektiğinizi imgeleyin. Soluk verişinizde çıkan havanın etrafınızda görünmez bir hava kabarcığı yarattığını ve soluk verişiniz devam ettikçe hava kabarcığının genişlediğini imgeleyin. Tamamen bu kabarcıkla çevrelendiğinizde onu en sevdiğiniz renkle boyayın, böylece daha görünür olsun. Dilerseniz rengi birkaç kez değiştirebilirsiniz.

Hava kabarcığının rengini her değiştirdiğinizde, bu yeni rengin verdiği hissiyatı deneyimlemek için kendinize zaman tanıyın. Koruyucu meleğinizle karşılaşmaya hazır hale geldiğinizde hava kabarcığının rengini zihninizle yine en sevdiğiniz renge boyayın ve koruyucu meleğinizden size katılmasını isteyin. Ayrıcalıklı meleğiniz kabarcığın içinde belirecektir.

Onu zihninizdeki imgelemde görebilir ya da sadece sizin yanınızda olduğunun bilinciyle deneyimleyebilirsiniz. Varlığını hisseder hissetmez koruyucu meleğinizle konuşmaya başlayın. Muhtemelen hayatınız boyunca size yardım ettiği için ona teşekkür etmekle başlayacaksmız. Eğer hayatınızdaki belirli bir durum için özel bir ihtiyacınız varsa bunu meleğinizle konuşun. İstediğiniz her şeyi onunla görüşebilirsiniz. Zihninizdeki her şeyi gözden geçirip paylaşmanız bittiğinde, desteği için koruyucu meleğinize teşekkür edin ve ardından hoşça kal deyin. Çevrenizdeki hava kabarcığını görselleştirin ve yavaş yavaş dağılıp tamamen kaybolduğunu görün. Üç derin ve yavaş nefes alıp verdikten sonra gözlerinizi açın. Çağırım Dört Bu çağırım için bir muma ve masaya ihtiyacınız olacak. Çağırımın bir bölümünde gözleriniz kapalı olacağı için öncelikle mumu emniyetli yerleştirmeye dikkat etmelisiniz. Bu tarz çağırımlar için ben genellikle beyaz renkte mum kullanırım ancak siz hoşunuza gittiği müddetçe dilediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Mumu masada yakıp beş altı adım geride oturun. Dümdüz ileri baktığınızda mumun göz hizanızda olması gerekiyor. Mümkün olduğunca rahat biçimde 203 oturun. Aleve bakarak, koruyucu meleğinizle iletişim kurma ihtiyacınız hakkında düşünün. Bir iki dakika sonra göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlayacak. Zamanı geldiğinde gözlerinizi kapatın. Uzun ve derin bir nefes alarak koruyucu meleğinizden iletişime geçmesini dileyin. Koruyucu meleğinizin zihninize düşünceler yerleştirmesi için bir dakika kadar bekleyin. Eğer bağlantıya geçerse, onunla iletişim kurun. Bağlantı kurmazsa gözleriniz kapalı olarak oturmaya devam edin ve iletişime geçme ihtiyacınız ve arzunuz hakkında konuşun. Geçmişte sizin için yaptıklarına teşekkür edin ve gelecekte daha da derin bir bağ kurmayı ne çok istediğinizi söyleyin. Bir dakika kadar cevabını bekleyin. Eğer iletişime geçerse onunla görüşmenize başlayın. Eğer bağlantı kurmazsa ona teşekkür edin ve yeniden deneyeceğinizi, sizinle bağlantıya geçene dek denemeye devam edeceğinizi anlatın. Yavaş ve derin bir nefes alarak gözlerinizi açın. Ayağa kalkarak mumu alın. Yükseğe doğru kaldırarak, yüksek sesle “Teşekkür ederim,” deyin ve mumu üfleyerek çağırımı sonlandırın.

***

Bunlar koruyucu melekle bağlantıya geçerken benim en sevdiğini, çağırımlardır. Yıllar boyunca öğrencilerim ve benim deneyimlediğimiz çok farklı ritüeller ve çağırımlar arasında en etkilileri bu dört çağırım oldu.

Ben en çok birinci çağırımı severim fakat farklı zamanlarda diğerlerini de kullanırım. En çok seveceğiniz çağırımı kendi deneyimlerinizle bulacaksınız. Koruyucu meleğinizle düzenli bir bağlantıya geçene değin haftada en az bir kez bu çalışmayı yapmaya devam etmenizi öneririm.afım Kendi metninizi eklemek ve beni düzenlemek için burayı 

Kutsal Ruh Şifasını Almak için ve katılmak için yapmanız gereken Retueller

HER PAZAR GECESİ saat 22.00- 00.00 arasında sizlere “Kutsal Ruhun Şifası” adlı son derece güçlü bir şifa enerjisi yolluyoruz.Pastör Randy Cihan Bektaş ile birlikte, kutsal Ruhun Şifası Seminerimizi alan ışık cüceleri sizlere ilettiğimiz bu şifa enerjisi hem fiziksel şifaya, hem de yaşamınızda büyük değişime vesile olabilecek güçtedir. Çalışma sırasında özellikle avuçlarınızda ve ayaklarınızda fiziksel olarak hissedebileceğiniz enerji akımı veya elektriklenme hissi, akan gözyaşlarınız ve esnemek bir şeylerin şifalandığının belirtileridir. Bir şey hissetmeseniz de şifa size akacaktır. KATILMAK İÇİN: (İslama inanlar için”Allah’ım) (Hristiyanlar için Tanrım) (Yahudiler için ‘’Yahova’’) benim ve bütünün en yüksek hayrına olacak şekilde hayatımda, ilişkilerimde, işimde, bedenimde şifaya ihtiyacı olan her alanıma şifanın akmasına niyet ediyor; kendimi ve tüm varlığımı senin şifanı almaya açıyorum.” diyerek şifaya niyet edebilirsiniz. Bir iskemle ya da koltukta sakin bir şekilde el ve ayaklarınız çapraz olmayacak şekilde, ayaklarınız yere yalın ayak değecek şekilde, avuçlarınız açık oturursanız bu mucizevi şifayı daha rahat alabilirsiniz. Aşağı yukarı 15 dakika kadar sürecek bu şifanın yardımıyla dönüşme zamanı gelen her şeyin hepinizde, hepimizde ışığa dönüşmesi niyetiyle... (“Allah’ım) (Tanrım)(Yahova)senin iznin olduğu oranda .....

(Kişi ya da kişileri belirtin)..... adlı kişinin yaşamına da bu şifanın akmasına niyet ediyorum. Teşekkür ederim.” Sizlere yolladığımız Kutsal Ruh dönüşüm ve şifa enerjisini aldıktan sonra 7 dakika kadar sessizce uzanmanızı tavsiye ediyoruz. Esenlik sizinle olsun, şifa olsun !

Meleklerin İsimleri ve Görevleri Abaddon (Abadon, Abbadon, Appolion yada Appolyon): Tanrı’nın yok edici meleğidir ve esinleme 9:11’de bir kral olarak adlandırılır. “Ve başlarında bir kral vardı, o dipsiz derinliklerin meleğiydi ki adı İbrani dilinde Abaddon’du.” Bu tanımlamalardan dolayıdır ki Abaddon, Esinleme 20:1-3 bölümlerinde adı geçen melektir. “Elinde o dipsiz kuyunun anahtarını ve büyükçe bir zincir taşıyan bir melek gördüm cennetten inen. Ejderhanın, o yaşlı yılanın, Satan denen o iblisin üzerine eğildi ve onu dipsiz kuyuya göndererek üzerine bir kilit vurdu ki kavimleri bir daha aldatmasın.

-------------------------------------------------

” Abaddon, “Dead Sea Scrolls”ta da (Ölü Deniz Parşömenleri) yine aynı isimle anılır. Bkz: Şeytan, Ejderha, Satan Abadiel: Abdiel Aban (Aredvi Suta Anahital): Zerdüştlükte, dişi Yazata meleklerinden biridir. Göğün yıldızı aleminde yaşar ve Ekim ayını gözetir. Bkz: Yazata, Zerdüştlük Abariel: “The Key of Solomon”da (Hz. Süleyman’ın Kitabı) Ay’ın idarecilerinden biri olarak anılır.

--------------------------------------------------------

 

Bu yüzden Abarie, duygusallıkları, doğurganlığı, doğumları ve dişil gizemleri kapsayan ritüellerde devreye girer. Abariel ayrıca, insanları suyla ilgili felaketlerden de korur. Abariel, dişil görünümlü bir melektir. Sarı kaftan giyer ve mavi kemer takar. Boynunda kalp şeklinde bir madalyon vardır.

----------------------------------------------------------------

Abathar Muzania (Ab-at-ar Muz-an-iah): Milattan önce birinci ve ikinci yüzyıllarda etkili olmuş Gnostik (Sezgi veya tefekkür yoluyla edinilen-bilinir24 ci) bir mezhep olan Mandean (Sabiilik: Sabiilik yaklaşık olarak MÖ 2000’den önce kurulmuştur. Kurucusu belli olmayan Sabiilik Harran’da doğan bir dindir) kozmolojisinde ölülerin ruhlarını taşıyan melektir.

--------------------------------------------------------------

Abathar Muzania, daima bir teraziyle tazvir edilir. Abdiel (Abadiel): “Tanrı’nın Hizmetkarı” Cennetteki savaşta Abdiel Tanrı’ya isyan etmeye karşı çıkmış ve Şeytan’ın (Satan) Tanrı’dan daha güçsüz olduğunu çünkü Tanrı tarafından yaratıldığını söyleyerek Satan’la tartışmıştır. John Milton’un “Paradise Lost” (Kayıp Cennet) kitabına göre Abdiel, Satan’ı ve ardındaki kendi takipçilerini geride bırakarak uçup gitmiştir. Daha sonrasında Satan’la savaşmış ve hatta kılıcıyla ona bir darbe indirmiştir.

--------------------------------------------------------

 

Abdiel’in savaş teknikleri II.Dünya Savaşı’nda anılmıştır. Altı adet mayın dökme gemisine adı verilmiş ve bu gemiler savaşta önemli bir rol oynamışlardır. İngiltere Kraliyet Donanması’nın üç gemisine de HMS Abdiel ismi verilmiştir. İlki 1915 yılında suya inmiştir. Kendinize ve Tanrı’ya inancınızla ilgili her mevzuda Abdiel’i çağırabilirsiniz. Bkz: Satan, Cennetteki Savaş Abdizuel (Abdizriel): Ay günlerinden sorumlu yirmi sekiz melekten biridir.

--------------------------------------------------------------------------------

 

12. Ay günü olan Alzarpha’dan sorumludur. Abdizuel, hasadın verimine, ürünlerin gelişimine yardım eder ve kişisel gelişimi teşvik eder. Ancak denize açılmış denizcilere de zorluk çıkarır. Bkz: Ay Günleri. Abezethibou (Abezithibod): “Testament of Solomon”a (Süleyman Ahiti) göre esasen bir melekti fakat şimdi tek kanatlı bir Demon (iblis, kötü ruh) olarak cehennemde yaşar. Hz. Musa Firavun’dan, kavmini serbest bırakmasını istediğinde, Firavun’a teklifi reddetmesini fısıldadığına inanılır. Firavun başarısızlığa uğradığındaysa onun büyücülerine yardım etmiş, Hz. Musa’ya zarar vermeleri için yönlendirmiştir. İsrailoğullarının Mısır’ı terk etmesine izin verildiğinde Mısırlıları onların peşine düşmeleri için vesaretlendirmiştir.

------------------------------------------------------------------

 

Musevi efsanesine göre Abezethibou Mısırlıları Kızıl Deniz’de boğmuştur ve şimdi halen denizin dibinde bir sütunda zincirlidir

-----------------------------------------------------------------

 

. Bkz: Demon Abraxas: Gnostizm’de esasen tanrı olarak düşünüldü. Fakat Gnostik kozmoloji evrildikçe Abraxas, Tanrı ve insanoğlu arasındaki bir bağ haline geldi. Abraxas, Aeonların yaratıcısı olarak düşünülür ve 365 göğü yönettiğine inanılır. Bkz: Aeonlar 25 Abrinael (Abrunael): Ay günlerini yönetem yirmisezik melekten biridir. Abrinael Sadabath (Sadabat: The Star of Fortune “Şans Yıldızı”) yönetiminden sorumludur.  Evli çiftlere yardımcı olur, askerleri destekler ancak devletlerin işlerini aksatır. Bkz: Ay Günleri

----------------------------------------------------

Abuliel: Abuliel duaları Tanrı’nın Tahtına taşıma görevi yapan yedi melekten birisidir. Diğerleri Akatriel, Metatron, Michael, Raphael, Sandalphon ve Sizouse’dir. Çaresi yokmuş gibi hissettiğiniz bir dua ediyorsanız bu meleklerden herhangi birisi yardımınıza koşar.

 

 

Bkz: Akatriel, Metatron, Michael, Raphael, Sandalphon ve Sizouse, Tanrı’nın Tahtı Abuzohar: Ay’la ilgilenen meleklerden biridir. Ay’la ilgili konular söz konusu olduğunda kimi zaman sihir ritüelleri için devreye girer.

---------------------------------------------------

 

Achaiah (Ay-kar-nee-yah) (Achajah): Musevi kutsal kitaplarında Tanrı’nın çeşitli isimlerini taşıyan yetmiş iki Schemhamphoras’dan biridir. Kabala Kitabı(nda Achaiah sekiz Serafim (Seraphim) meleğinden biri olarak yazılıdır. Ayrıca 21-25 Nisan arasında doğanların koruyucu meleğidir.

-------------------------------------------------------

 

Achaiah, insanlara daha sabırlı ve kabullenici olmaları için yardımcı olur. Evrenin sırlarını araştırmayı ve uzun zaman gizli kalmış sırları açığa kavuşturmayı sever. Achaiah genellikle bir masada kadim bir el yazması üzerine çalışırken tasvir edilir. İnce bir yüzü vardır, orta yaşlarının sonunda görünür ve beyaz kaftan, kırmızı bir kemer ve deri sandaletler giyer. Bkz: Koruyucu Melekler, Schemhamphoras, Serafim (Seraphim)

--------------------------------------------------------------------------

Acrabiel: Acrabiel, Zodyak yöneticisi meleklerden biridir ve Akrep burcundan sorumludur. Bkz: Zodyak Melekleri Adem ( Adem): Adem ilk insandır. Ancak “Adem ve Havva’nın Hayatı: Eski Ahit Apokrif Kitabı”  Adem’den “ışıldayan melek” olarak bahseder. İkinci Enoch Kitabı’nda Hz. Adem’e ikinci melek denir.

-----------------------------------------------------------------------

 

Musa  peygamber Apokrifi’ndeki anlatımındaysa Başmelek Michael’in Hz. Adem’i coşkuyla ilerleyen bir savaş arabasında cennete götürdüğünü yazar. The Secret Book of John’da (St. John Apokrifi) Hz. Ademin bir grup melek tarafından yaratıldığını ve meleklerin her birinin, vücudunun bir bölümünüyaratmakla görevli olduğunu yazar. Örneğin Krima, Hz. Adem’in tırnak parmaklarını ve Agromauma kalbini yaratmak için görevlendirilmiştir.

Bedenin yaradılışı bittiğinde 26 diğer melekler onu harekete geçirip hayatla kucaklaştırmışlardır.

Bkz: Michael Adimus: 745 yılından önce Katolik Kilisesi tarafından hürmet edilen bir melekti. Fakat 745 yılında Roma Konsülü’nde olan Papaz Zachary, İncil’de isimleri geçmediği gerekçesiyle birkaç meleğe artık saygı gösterilmeyeceğini duyurdu. Kınanan melekler olarak bilinen bu melekler( Adimus, Inias, Raguel, Sabaoc, Simiel, Tubuas ve Başmelek Uriel’dir.) Görünüşe bakılırsa Adimus’un problemleri burada bitmedi. Thomas Heywood, 1635 yılında yazdığı “Hierarchy of Angels” (Melek Mertebeleri) kitabında, Tanrı’nın Adimus’u sonsuz lanete mahkum ettiğini yazdı. Bkz: Inias, Raguel, Kınanan Melekler, Sabaoc, Simiel, Tubuas Uriel Adnachiel (Adnakhiel, Advachiel ya da Adernahael): Phaleg diye adlandırılan diğer meleklerle birlikte, meleklerin düzeninden sorumludur. Bağımsızlık meleği olarak bilinir ve öncülük veya maceracılık gerektiren aktivitelerle ilgilenir. Yay burcuyla ilgilenen ve Kasım ayını yönetem başmelektir. Adnachiel, uzun boylu ve atletiktir. Yeşil ve kahverengi kaftan giyer; büyük bir yay ve ok kılııfı taşır. Kemeri mordur. Boynundaki ipte Yay burcu oymalı bir tılsım taşır. Bkz: Başmelekler, Phaleg, Zodyak Melekleri Adriel: “Benim yardımım Tanrı’nın elidir.” Adriel yirmi sekiz Ay gününü yöneten meleklerden biridir. On yedinci gün olan Alchil’den sorumludur.

Kötü şansı düzeltir ve aşkı uzun süreli kılar. Ayrıca binaları güçlendirip denizcilere yardım eder.Musevi geleneğinde Adriel ölüm meleklerinden de biridir. Adriel’in Hadraniel ile aynı melek olması da muhtemeldir: Ölüm Meleği, Ay Günleri, Hadraniel. Aeonlar: Gnostizmde Aeonlar, ululuk olan Abraxas’tan zuhur olan özem melek düzenleridir. Her bir düzen bir diğerini yaratabilir ancak her bir nesilde kutsal öz kuvveti giderek azalır. En bilinen Aeon, kimi zaman Pistis Sophia da denilen Sophia’dır. Bilgeliğin dişil sembolüdür. Eril dengi, Dyramis’tir ve kutsal gücü temsil eder.

Farklı düşünceler olsa da 365 Aeon olduğu kanısı yaygındır. Altıncı yüzyılda Areopagite Dionysius onları melek mertebelerinden çıkardı ve böylece bilinirlikleri de azaldı. Bkz: Abraxas, Areopagite,Dionysius, Dynamis, Melek Aşama Düzeni, Sophia Aeshma: Zerdüştlükte, şiddet ve öfkeden sorumlu melektir. İnsanlarda öfkelenmeye sebep olan melek odur. Esasen İran efsanesine göreyse Aeshma 27 yedi Amesha Spentas’tan yane yedi başmelekten biridir. Zaman içerisinde Aeshma, Zend Aeshmo Daeva’ya (Demon Aeshma’ya) dönüşmüştür.

Büyük ihtimalle Tobit Kitabı’ndaki Demon Asmodeus da odur. Bkz: Amesha Spentas, Başmelekler, Asmodeus, Demon, Zerdüştlük Af: Af, yıkıcı meleklerden birisidir ve Musevi geleneğinde ölüm meleğidir.

Anlaşılan Musa’yı yutmaya çalışan Hemah’a da o yardım etmiştir ve “sünnetli üye - circumcised membrum” seviyesine de böyle yükseltilmiştir.

--------------------------------------------

Af, Cennetin Yedinci Katında (Arş) yaşar ve boyu devasa uzundur.  Ölüm Meleği,

Yıkıcı Melekler, Hemah Afriel: Afriel, genç insanlarla ilgilidir ve çocukları ve gençleri ilgilendiren konularda yardım istenebilir. Ayrıca genç hayvanların iyi hali ile de ilgilenir. Afriel, olumlu bir dünya görüşüne ve daha iyi bir dünye vizyonuna katkıda bulunur.

 

Agiel: Agiel, Satürn meleklerinden biridir ve bazen Satürn tılsımı yapan y ada özellikle bu gezegen üzerine çalışan sihirciler tarafından çağrılır. Ahriman (Ariman, Aharman ya da Dahak): Zerdüştlükte şeytan ya da kötü ruhtur.( Musevilik, Hıristiyanlık ve İslam’ın hasmı olan Satan’ın da) ilham kaynağıdır.

Ahriman, orijinalinde Angra Mainyu olarak bilinir. İkiz kardeşinin adı Ormazd’dır.  Angra Mainyu, Şeytan, Ormazd, Satan, Zerdüştlük Ahura Mazda (Ohrmazd ya da Ormazd): Zerdüştlükte en yüce varlık, tanır Ahura Mazda’dır.

 

Cenneti ve yeryüzünü o idare eder ve durmaksızın iyiliğin güçleri için çalışır. En büyük düşmanı Zerdüytlükteki şeytan olan Angra Mainyu’dur.

---------------------------------

Ahura Mazda işene yaparken İyiliksever Ölümsüzler olan ve başmelekleri olarak hizmet eden altı Amesha Spentas ona yardım eder. Ressamlar onu uzun sakallı ve genellikle yıldızlarla kaplı bir kaftanla çizerler. Bkz: Amesha Spentas, Angra Mainyu, Başmelekler, Şeytan, Ormazd, Zerdüştlük Ahurani: Ahuraniler, Zerdüştlükteki dişi Yazata melekleridir. Görevleri su ile ilgilenmek ve sahip çıkmaktır.  Yazata, Zerdüştlük Airyaman: Zerdüştlükte, şifadan ve arkadaşlıktan sorumlu bir Yazata melektir.

28 Akathrielah Yelod Sabaoth (Ak-ath-reel-yah Yay-lod-Sab-ay-ot): Musevi efsanelerinde güçlü bir melektir. Diğer tüm meleklerin mertebece üstündedir ve cennetin giriş kapısında durur.

------------------------------

Akatriel: Kutsal gizemleri açığa vuran melek, melek prenstir. Cennetin en yüce naiplerinden birisi ve Sarim üyesidir.

----------------------------------------------

Akatriel şüphe içindeyken ya da gizemli bir problemde çağrılabilir.  Sarim Aker: Esdras Kitabı’na göre Kıyamet Gününde dünyayı yönetecek dokuz melekten biridir. Diğer sekiz meleğin isimleriyse şöyledir: Arphugitonos, Beburos, Gabriel, Gabuthelon, Michael (Mikail), Raphael, Uriel, Zebuleon Akhazriel (Akraziel): “Tanrı’nın Müjdecisi.” Musevi ilminde Akhazriel Tanrı’nın beyat ettiklerini ve önemli mesajlarını yerine ulaştıran melektir.

Örneğin Musa Peygamber’inn yeryüzünde daha fazla zaman geçirme duasının kabul edilmeyeceği haberini getiren odur. Akhsti (Ak-hesh-tee): Zerdüştlükte Yazata melektir. Yarışı temsil eder

--------------------------------------

Akriel: Geleneksel olarak bereketsizlikle ilgilenen melek olarak bilinir ve kısırlık konulanda yardıma çağrılır. Bugünlerdeyse cinsellikle ilintili her türlü konuda; örneğin gebe alma, sterillik ve libido eksikliğinde yardımı istenir.

 

Akriel, insanların zihinsel rahatsızlıklardan kurtulmalarına da yardım eder. Hafızayı güçlendirmelerine destek olur ve zihinsel olarak zorlayıcı görevlerin üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Mühim konularda çalışan ve pek çok bilgiyi zihninde tutması gereken kişiler de onu davet eder.

 

Akriel, zaman zaman fikri başarı meleği olarak da isimlendirilir. Sarı bir kaftan giyer ve geniş kırmızı bir kuşak takar. Bir elinde büyük kırmızı bir kalp şekli tuttuğu görülür.

-----------------------

 

Aladiah (Al-ar-dee-yah): Musevi efsanelerine göre Tanrı’nın farklı isimlerini taşıyan yetmiş iki Schemhamphoras’dan biridir. Aladiah, aynı zamanda 6 mayıs ve 10 mayıs arasında doğan kimselerin koruyucu meleğidir. İnsanları duygusal anlamda şifalandırır. Bu süreçte geçmişten  kurtulmalarını ve hayatlarına devam etmelerini sağlar. Koruyucu Melekler, Schemhamphoras Alan of Lille: Lille’li Alan (1114-1202) bilgeliği ve bilgisi dolayısıyla Doctor Universalis (Evren Doktoru) olarak adlandırılır. Felsefeci, teolog, tarihçi, doğa bilimci, yazar ve şairdir.

 

Melek aşama düzeni üzerine yazdığı kitapta 29 (Treatise on the Angelic Hierarchy - Melek Aşama Düzeni Üzerine İnceleme) çok çeşitli meleklerin Tanrı vergisi yeteneklerini, öz niteliklerini, vazifelerini ve görevlerini açıklar. Kitapta ayrıca meleklere karşı savaş açan ve onların hayırlı işlerini hakir görmeyi deneyen anti melekleri de anlatır. Alan of Lille anti melekleri Exordo denen bir hiyerarşi içerisinde sınıflandırır.  Exordo, Melek Aşama Düzeni Alheniel: Atheniel Amael: Prenslik korosunun yöneticilerinden birisidir ve ümit meleğidir.

Psişik yeteneklerini geliştirmek isteyen insanlarla çalışmayı sever. Prenslik Amasras: İsmi, Enoch Kitabı’nda geçer. Toprakla uğraşan insanlara, örneğin bahçıvanlara ve çiftçilere yardım eder.

Sihirlerin gücünü artırmak için çağrılır.  Enoch Kitabı Ambriel: Ambriel, Tahtlar Mertebesinin Prensi ve mayıs ayının meleğidir. Genellikle başmelek olarak addedilir ve İkizler burcunda doğan insanları gözetir. İletişimle ilgili her konuda yardımına başvurulabilir. Ayrıca yeni işler ya da daha fazla fırsat ve sorumluluk arayan insanlara da destek olur.

---------------------------------------------

Ambriel, uzun sarı saçlıdır ve gül kırmızısı bir kaftan giyer. Kuşağı gümüş renklidir. Ayrıca şeytanı def eder ve negatif enerjileri kocmak için tek elini yukarı kaldırmış biçimde resmedilir. 

Başmelekler, Tahtlar, Zodyak Melekleri Ameratat: Zerdüştlükteki başmeleklerden olan bir Amesha Spenta’dır. Haurvatat’ın kız kardeşi olarak düşünülür. Ölümsüzlük meleğidir ve bitkileri gözetir. Amesha Spentas, Başmelekler, Haurvatat, Zerdüştlük Amesha Spentas: Amesha Spentas, Zerdüştlükteki en yüce varlık olan Ahura Mazda tarafından yaratılar İyiliksever Ölümsüzlerdir.

 

Yahudilik ve Hıristiyanlıktaki başmeleklere  eşittirler. Kimi zaman onlardan Kutsal Ruhlar olarak da söz edilir. Amentat (Ölümsüzlük), Asha Vahiste (Hakikatin Ruhu), Haurvatat (Bütünlük), Khshatra Vairya (Savaşçı), Spenta Armaiti (Bağlılık) ve Vohu Manah (Adil Düşünme). Ahura Mazda ve Amesha Spentas dünya ilk yaratıldığında onu koruyan Kutsal Ölümsüzlerdir. Bkz: Ahura Mazda, Başmelekler, Tek Tek Melekler, Zerdüştlük. 30 Amitiel: Amitiel, ekseriyetle hakikat meleği olarak düşünülür. (Gabriel ve Michael’inde zaman zaman böyle bilindiği olmuştur.) Dürüstlük ve bütünleşmeyi gerektiren her konuda yardıma çağrılabilir.

-----------------------------------

Musevi efsanelerine göre, Amitiel insanlığın yaradılışına karşı çıktı çünkü insanların nihayetinde Tanrı’ya yüz çevireceğini ve büyük ıstırap ve sıkıntılara yol açacaklarını hissetti. Amitiel, beyaz kaftanlar giyer ve göğsüne uzanan kolyede bir ıstavroz taşır. Sağ eli baş hizasındadır ve işaret ve orta parmağı yan yana havadadır. Başparmağı diğer iki parmağını avuç içinde tutar. Gabriel, Michael Amnediel: Amnediel Ay günlerini yönetem yirmi sekiz melekten birisidir ve sekizinci gün olan Alnaza’dan sorumludur. Arkadaşlığın, sevginin ve gezginler için mutlu zamanların varlığına yardımcı olur. Ayrıca fareleri kovar ve tutsakları serbest bırakır.

-----------------------------------------

Ay Günleri Amnitzel (Amnitzial): Balık burcuyla ve şubat ayıyla ilgilenen başmelektir. Vakhabiel de ona yardımcı olur.

Başmelekler, Vakhabiel Amnixel: Amnixel’in bahsi, cehennemdeki yedi seçmen prens listesi arasında geçer ki doğruysa bu onu düşmüş bir melek yapar. Yine Ay günlerini yönetem yirmi sekiz melekten biridir. Yirmi sekizinci gün olan Albotham’dan sorumludur. Bu rolüyle iş konularında iyi gelişmeler ortaya koyar, gezginlerin güvenliğini sağlar, evli çiftlerin mutluluğunu artırır ve hapishaneleri güçlendirir. Fakat ne yazık ki servet kaybına da yol açar. Düşmüş Melekler, Ay Günleri Amutiel: Ay günlerini yöneten yirmi sekiz melekten birisidir. On dokuzuncu gün olan Allatha’dan sorumludur. Amutiel, savaşları, mülteci oluşumlarını, denizcilerin ve tutsakların ölümünü destekleyen negatif bir melekter. Bkz: Ay Günleri Anabiel: Kaballah’a göre Anabiel, aptallığın tedavisi için çarılabilir. Anael (A-na-oo-el) (Anapel, Aniel ya da Hagiel): “Tanrı’nın Lütfu.” Anael Sarim üyesidir ve hem prenslik hem de Erdem mertebesinin idarecisidir. Aynı zamanda bir gezegen meleği olarak Venüs’ün Lordu ve Cennetin Üçüncü Katının yöneticisidir. Sonuç olarak aşkı, romansı, şefkati, cinselliği, barışı, uyumu ve içsel huzuru ilgilendiren her konu için yardımına başvurula31 bilir. Sevgi ve şefkatle olan ilintisi bakımından genellikle bir başmelek olarak düşünülür ve büyük olasılıkla da en fazla davet edilen melektir. Anael ayrıca, uzun soluklu kariyer konularıyla, statüyle ve tanınmayla ilgilidir. Bir gezegen meleği olarak da aralık ayını yönetir.

Oğlak burcu etkisi altında doğan insanlara sahip çıkar. 24 Eylül ve 28 Eylül arasında doğan kimselerin de koruyucu meleğidir. Enoch Kitabı’na göre Enoch’u alevlerle sarılı bir at arabası içerisinde cennete götürmüştür. Anael yaratıcı konularla ilgili insanlara yardım eder ve nereye giderse gitsin güzellik yaratmaya teşvik eder. İnsanların çekingenlikten kurtulup kendilerine güven kazanmalarını sağlar. Rudolf Steiner Anael’i yedi büyük başmalaktan biri olarak kaleme almıştır.

Anael zaman zaman hatalı bir biçimde Haniel ile de karıştırılır. Başmelekler Enoch Kitabı, Koruyucu Melekler, Haniel, Gezegen Melekleri, Prenslikler, Rudolf Steiner, Sarim, Erdemler, Zodyak Melekleri Anafiel (Anaphiel ya da Anapiel): Sarim üyesidir 

 

Merkabah’ın sekiz prens meleğinin yöneticisidir. Cennetin saraylarının anahtarlarını koruyup kollar. Üçüncü Enoch Kitabı’na göre Anafiel Peygamber Enoch’u cennete taşıyan melektir. Güçlü melek Metaron bir biçimde kuralları ihlal ettiğinde ateşten kamçılarla onu altmış kez kırbıçlamasıyla önemi belirtilir.

 

Merkabah, Metatron, Sarim Anahel: Musa’nın Altıncı ve Yedinci Kitabı’na göre Anahel Cennetin Üçüncü Katının yöneticisidir fakat Cennetin Dördüncü Katında hizmet verir. Bkz: Cennetin Katları Anahita (Anaitis): Bereket meleklerinden birisidir. Bereket ve hamilelikle ilgili konularda çağrılabilir. Zerdüştlükte, dişi Yazatalardan biridir.

 

Yazata, Zerdüştlük Anamchara: Anamchairde (Ahamchara’nın çoğulu) kadim Kelt mederiyetindeki koruyucu meleklerdir. Kendisini spiritüel olarak geliştiren insanlara özel bir ilgileri vardır fakat gerektiği zaman herkese yardım etmeye isteklidirler.

 

Koruyucu Melekler Ananchel: Musevi geleneğine göre Esthen’e (Ester) öğüt vermek için Tanrı tarafından gönderilen üç melekten biridir. O zamanlarda Pers kralının, Vazthi isminde itaatsiz bir hanımı vardı ve genç bir kız olan Esther onun yerini aldı. Böylece Esther, Pers ülkesindeki bütün Yahudileri öldürmeyi hedefleyen bir 32 entrikayı engellemeyi başardı.

 

Başmelek Michael de Esther’le konuşan meleklerden biridir. Ananchel Tanrı’nın sevgisini almak için kalplerini açan insanlara yardım eder. Bkz: Başmelekler, Michael Anas: Britsh Museum’daki on ikinci yüzyıl el yazmalarına göre Meryem Ana’nın annesi Anne, Anas adında bir meleğe dönüştürüldü. İnsanların meleğe dönüşmeleriyle ilgili kayıtlara geçmiş dört ya da beş vaka daha vardır. Şimdiye kadar en bilineni de önemli bin melek olan Metatron’a dönüşen Peygamber Emoch’dur. Yazılan o ki, Jacob (Yakup Peygamber)

 

Başmelek Uruiel’e, Assisi’li St. Francis, melek Rahmiel’e ve Peygamber Elijah

(İlyas Peygamber) Sandalphon’a dönüşmüştür. Latter Day Saints Kilesisi’nin üyeleri de melek Moroni’nin daha önce aynı ismi taşıyan bir insan olduğuna inanırlar. Meleğe Dönüşme, Başmelekler, Metatron, Moroni, Rahmiel, Sandalphon, Uriel, Meryem Ana Anauel: Refah ve ticaret meleğidir. İş ve finansal konularla uğraşan insanları gözetir. Para ve finansı ilgilendiren her konuda yardıma çağrılabilir.

 

Anuel ayrıca 31 Ocak ve 4 Şubat arasında doğan insanların koruyucu meleğidir. Kahverengi saçları vardır ve yeşil bir kaftan giyer. Genellikle elinde içinde muhtemelen altın paralar olan deri ya da kumaştan altın bir çantayla resmedilir.  Koruyucu Melekler Anaviel: Musevi efsanelerinde Tanrı’nın çeşitli isimlerini taşıyan yetmiş iki Schemhamphoras meleğinden biridir. Bkz: Schemhamphoras Angra Mainyu (An-gra Mah-in yoo) (Angra Mainya ya da Ahaitin): Zerdüştlükte, şeytan ya da Satan’dır. Dünyanın kuzeyinde uzak bir yerde karanlık bir uçurumda yaşar. Kendisini bir kertenkele, yılan ya da genç bir adam olarak gösterir. Angra Mainyu’nun, insan konuşmasını otuz lisana böldüğüne ve böylece iletişim sorunları yarattığına inanılır. Ahura Mazda, bemadaki yıldızları yarattıktan sonra Angra Mainyu, varlıkların üzerinde astrolojik etkiler olsun diye gezegenleri yarattı. En esaslı düşmanı Spenta Mainyu’dur. Angra Mainyu, aşama aşama evrildi ve nihayetinde Ahriman oldu. Angra Mainyu’nun Kötücül Ruh olarak işlevini tamamlamasına yardımcı olan sayısız yardımcısı vardır, En önemlileri Akoman (Kötü Zihin), Indra Vayu (Ölüm), Saurva (Ölüm ve Hastalık) ve işlevleri bilinmeyen Tauru ve Zairi adında iki Demondur. Diğer iblislerse, Tobit Kitabı’nda adı geçen ünlü şeytan olma olasılığı yüksek Aezhma (Şiddet ve Hiddet), Az (Şehvet) ve 33 Mihandruj’dur (Sahtekarlık ve Yalanlar). Bkz: Aezhma, Ahura Mazda, Asmodeus, Demon, Şeytan, Satan, Spenta Mainyu, Zerdüştlük. Aniel (Ah-nee-el): Musevi efsanelerinde Tanrı’nın çeşitli isimlerini taşılan yetmiş iki Schemhaphoras meleğinden biridir. Bkz: Haniel, Schemhaphoras. Ahaxiel: Ay günlerini yöneten yirmi sekiz melekten biridir. Üçüncü gün olan Alchaomazon’dan sorumludur. Simyacılara, avcılara ve denizcileri yardım eder. Bkz: Ay Günleri. Annan: İslam geleneğinde Annan, gök gürültüsünün bulutları çekip çevirmesine yardım eder. Bkz: Gök Gürültüsü. Anpiel: Kadim Yahudi irfanına göre Anpiel kuşların korunup kallanmasından soumludur. Cennetin Altıncı Katında yaşar ve görevlerinden birisi de duaların güven içerisinde cennete ulaşmasını sağlamaktır. Bu ilişkilendirmenin oluşmasının sebebi de belki kuşların sıklıkla ruhani semboller olarak düşünülmesi ve göğün yükseklerinde uçmalarının duaların kanat lanmaları olarak görülmesidir. Dualar Cennetin Altıncı Katına geldiğinde, Anpiel onları taçlandırır ve Yedinci Kata (Arşı Ala) gönderir. Musevi efsanelerinde Anpiel’in Enoch’a cennet yolunda eşlik ettiği söylenir. Antropozofi: Rudolf Steiner tarafından geliştirilmiş, felsefi ve spiritüel bir sistemdir. Dernek 1912 yılında kuruldu. Steiner, öğretilerini Budist, Hristiyan, Hindu, Rosicrucian ve Teozofik (Tanrı felsefesiyle ilgili) fikirler üzerine temellendirdi. Johann Wolgang von Goethe’den (1749-1832) etkilendi. Antropozofi, Steuner’in kendi ezoterik sistemini, 1913 yılında ayrıldığı Theosophical Society’den (Teozofi Derneği) ayırt etmek için kullandığı terimdir.

Meleklerin Dili / The language of angels

The language of angels ; Meleklerin dili : John Dee
(Melek AYİNİ GÖRÜNTÜLERİ İÇERİR)